Popis projektu

V roce 1994 se město Přelouč chtělo aktivně zapojit do Dnů evropského kulturního dědictví, připadající na polovinu září. Jelikož ve městě není žádný hrad, zámek, galerie ani momentálně otevřené muzeum, město podpořilo tuto akci jiným originálním způsobem. Využilo  toho, že se v Přelouči v roce 1907 narodil významný český herec a velký dabér František Filipovský. Během let se z předávání cen stala společenská událost, která svým dosahem výrazně přesahuje hranice města Přelouče.

Hlavním a určujícím smyslem udělování cen za nejlepší herecké a další tvůrčí výkony v dabingu je zvýšit prestiž této umělecké disciplíny a popularizovat umělce, kteří v tomto oboru vynikají.

Času do září tehdy bylo málo, zkušeností s pořadatelstvím takovéto akce ještě méně a proto zástupci města požádali o spolupráci Český filmový a televizní svaz FITES a Hereckou asociaci Praha. S jejich pomocí byl uspořádán dne 17. září 1994 nultý ročník Ceny Františka Filipovského v dabingu. Cena in memoriam za celoživotní mistrovství v dabingu byla udělena Františku Filipovskému. Za svého otce ji přebrala Pavlína Filipovská.

1. ročníku Ceny Františka Filipovského jsme se dočkali 16. září 1995. Na Masarykově náměstí probíhaly pro širokou veřejnost během celého dne kulturní pořady s dalšími doprovodnými akcemi, podobně jako v letech následujících. A tak to pokračovalo rok za rokem.  

Vlastní předávání Cen probíhá každoročně ve velkém sále Občanské záložny. Významné osobnosti kulturního a společenského  života  předávají výhercům ceny v podobě keramických sošek.

Pořadateli jsou Město Přelouč spolu s Českým filmovým a televizním svazem FITES a Hereckou asociací, kteří k tomuto účelu ustavili společnost.

Udělované ceny :

a) CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu

 

b) CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO za dabingové zpracování audiovizuálního díla

c) CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO za překlad a úpravu dabovaného audiovizuálního díla

 

d) CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO za celoživotní dabingovou tvorbu

 

e) CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO za nejlepší zvuk dabovaného audiovizuálního díla

 

f) CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO za celoživotní herecké mistrovství v dabingu

 

g) CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO za dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků animované a dětské tvorby

 

h) CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO za dabingové zpracování TV seriálu

 

i) CENA DIVÁKŮ za nejlepší výkon nebo dílo v dabingu – hlasují diváci

 

j) ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY za dětský herecký výkon v dabingu do 15 let věku dítěte „KOUZELNÝ PRSTEN“

 

 

 

 

 

Cena FF 2009 Cena FF do roku 2008 Pamětní certifikát z roku 2001 Pamětní certifikát z roku 2002 Pamětní certifikát z roku 2003